Rynek magazynowy - spadek popytu, mniej inwestycji

Rynek magazynowy - spadek popytu, mniej inwestycji
Rynek magazynowy - spadek popytu, mniej inwestycji

<b>Spowolnienie gospodarcze wpłynęło na rynek magazynowy w Polsce. W 2009 r. deweloperzy nie tylko zaprzestali spekulacyjnej budowy hal, ale także zrezygnowali z zakupu ziemi.</b>

Raport na temat rynku magazynowego w Polsce w 2009 r. przygotowała m.in. firma doradcza Cushman & Wakefield. Widać z niego wyraźnie, że wycofanie się inwestorów z realizacji projektów spekulacyjnych wpłynęło na inwestycje. Na rynku pojawiło się tylko ok. 857 tys. m2 nowej powierzchni magazynowej, czyli o blisko połowę mniej niż w 2008 r. W sumie zasoby magazynów wyniosły nieco ponad 6 mln m2, a pod koniec roku w budowie było jedynie 159 tys. m2 powierzchni magazynowej. Dla porównania, pod koniec 2008 r. - ponad 1 mln m2.

Inwestorów do zakupów nie zachęciły spadające ceny gruntów przemysłowych. Nie chcieli ryzykować i to nie tylko ze względu na znaczny spadek aktywności najemców, ale także z powodu trudności w dostępie do kapitału.

Warunkiem koniecznym do rozpoczynania nowych inwestycji w 2009 r. było zabezpieczenie części powierzchni umowami najmu (pre-lease) na etapie planowania projektów. W tej sytuacji wygranym był Panattoni Europe, który nastawił się na realizację projektów build-to-suit (BTS), czyli na specjalne zamówienie klientów. Pozwoliło mu to zwiększyć udziały rynkowe w nowych transakcjach do 44,5%.

Popyt na powierzchnie magazynowe w 2009 r. zmniejszył się dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku i wyniósł 765 tys. m2 (razem z renegocjacjami i przedłużeniem istniejących kontraktów). Nowe umowy najmu podpisano jedynie na 539 tys. m2 powierzchni (w roku 2008 na 1540 tys. m2).

Szybszy spadek popytu niż podaży spowodował wzrost ilości pustostanów w prawie wszystkich regionach kraju. Na koniec 2009 r. było ok. 1 mln m2 wolnej powierzchni magazynowej, najwięcej w regionie warszawskim - 424 tys. m2 (17,1% zasobów regionu) i na Górnym Śląsku - 202 tys. m2 (18,8%). W Polsce Centralnej najemców nie było na około 157 tys. m2 magazynów (17,1% zasobów), w okolicach Wrocławia - na 86 tys. m2 (16,6%), a Poznania - na 80 tys. m2 (9,3%). To więcej niż w roku poprzednim.

Powierzchnia pustostanów spadła na trzech rynkach: w Trójmieście z 5,9% do 5,4%, w Szczecinie ze 100% do 93,5% (zawarto pierwszą umowę najmu) i w Krakowie z 2,7% do 0%.

W regionach, gdzie było najwięcej wolnej powierzchni, najemcom łatwiej było wynegocjować atrakcyjne warunki najmu.

Tam też wyraźnie spadły czynsze, a developerzy stosowali najwięcej zachęt poza czynszowych, obniżających koszt najmu magazynu. To zachęciło najemców do renegocjowania warunków dotychczasowych umów.

Więcej na ...

Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/rynek-magazynowy-spadek-popytu-mniej-inwestycji,6097.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26