Prawie 80% kierowców flotowych w Polsce stosuje ecodriving

Prawie 80% kierowców flotowych w Polsce stosuje ecodriving
Prawie 80% kierowców flotowych w Polsce stosuje ecodriving

<b>"Barometr ekologiczny branży flotowej" - badanie przeprowadzone wśród kierowców w Polsce na zlecenie ALD Automotive wskazują, że zdecydowana większość użytkowników zna i stosuje zasady ecodriving. Prawie 80% odpowiedzi ankietowanych wskazuje, że przestrzegają oni reguły, które pomagają ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2.</b>

Zgodnie z deklaracjami badanych najchętniej praktykowane zasady ekojazdy obejmują częste zmienianie biegów, utrzymywanie niskich obrotów silnika, dokładne planowanie trasy i regularną kontrolę ciśnienia w oponach. Kierowcy niechętnie natomiast rezygnują z bagażników zewnętrznych. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 237 kierowców flotowych z firm różnej wielkości i różnych regionów Polski. W ramach propagowania zasad jazdy ekologicznej wśród swoich klientów firma ALD Automotive jeszcze w listopadzie opublikuje poradnik "Ecodriving" z zakresu zasad ekojazdy.

"Barometr ekologiczny branży flotowej" wskazuje, że najchętniej stosowanymi regułami są częsta zmiana biegów i utrzymywanie niskich obrotów silnika. Aby zminimalizować zużycie paliwa i emisję szkodliwych spalin zaleca się zmianę biegu poniżej 2500 obr./min. w przypadku silników benzynowych oraz poniżej 2000 obr./min. w przypadku silników Diesla. Równie dużo respondentów deklaruje dokładne planowanie trasy przed podróżą, co pozwala ograniczyć liczbę przejechanych kilometrów i proporcjonalnie zmniejszyć ilość wydalanych spalin. Zdecydowana większość ankietowanych sprawdza ciśnienie w ogumeiniu co najmniej raz w miesiącu. Jest to o tyle ważne, że spadek ciśnienia o 25% powoduje wzrost oporu toczenia kół oraz zwiększenie zużycia paliwa o 2%. Niemal powszechnie stosowaną procedurą wśród "flotowców" jest minimalizacja obciążenia samochodu. Warto przy tym zauważyć, że pozbycie się z samochodowego bagażnika niepotrzebnych przedmiotów, które ważą ok. 100 kg, pozwala ograniczyć zużycie paliwa o ok. 7% w przypadku auta osobowego średniej klasy.

Najmniej rozpropagowaną zasadą ecodriving pozostaje rezygnacja ze zbędnych bagażników, boksów dachowych, uchwytów na rowery i innych akcesoriów zewnętrznych, które, zwiększając opory powietrza podczas jazdy, powodują wyższe spalanie. Praktykowanie tej zasady przynosi jednak wymierne korzyści, ponieważ nawet bagażnik o opływowych kształtach przy prędkości 120 km/h powoduje zwiększenie zużycia paliwa o ponad 20%.

Inne zasady jazdy ekologicznej, cieszą się stosunkowo dużą popularnością, ale wskazują, że jest jeszcze miejsce na budowanie świadomości wśród kierowców. Grupa 27% użytkowników nie ogranicza użycia klimatyzacji, co pokazuje, że ten sposób zmniejszania zużycia paliwa i emisji CO2 nie jest jeszcze powszechnie stosowany w firmowych flotach. Ok. 24% badanych uważa, że zmniejszyć spalanie i emisję gazów cieplarnianych można przy jeździe z prędkością powyżej 75 km/h. Nie jest to trafna diagnoza: bardziej ekonomiczne i ekologiczne są niższe prędkości, ponieważ przy przyspieszaniu opór powietrza powoduje wzrost spalania tym szybszy, im wyższa jest prędkość.

Zgodnie z wynikami badania ALD Automotive stosowanie zasad ecodriving częściej deklarują kierowcy w małych firmach, zatrudniających do 20 osób. Aż 87,5% ich odpowiedzi wskazuje na proekologiczne postępowanie. Ta grupa kierowców szczególnie chętnie rezygnuje z bagażników (1/3 ankietowanych, w porównaniu z 16,5% w całej próbie). Kierowcy z małych firm często ograniczają też prędkość jazdy – wszyscy ankietowani uważają, że najkorzystniejsza dla środowiska jest prędkość poniżej 75 km/h (54,4% wszystkich badanych).

Badanie „Barometr ekologiczny branży flotowej” realizowane na zlecenie ALD Automotive zmierza do analizy poziomu świadomości ekologicznej menedżerów i użytkowników flot w Polsce. Badanie poświęcone ecodriving zostało przeprowadzone na niereprezentatywnej próbie 237 kierowców w firmach różnej wielkości z całej Polski.

Źródło: http://motoryzacja.wnp.pl/prawie-80-kierowcow-flotowych-w-polsce-stosuje-ecodriving,93934_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26