Na rynku stali gorzej już nie będzie

Na rynku stali gorzej już nie będzie
Na rynku stali gorzej już nie będzie

<b>Jak przewidują eksperci, produkcja stali zwiększy się zarówno na świecie, jak i w Polsce. Już w 2011 roku padnie kolejny rekord świata - miliard ton wyprodukowanej stali. Niekorzystny trend zaczyna się odwracać.
Z danych Światowego Stowarzyszenia Stali wynika, że światowy rynek stali powiększy się w 2010 roku o 9,2 proc. dzięki rosnącemu popytowi w USA, Japonii i Europie. Według prognoz, znacząco wzrośnie zużycie stali w Chinach.</b>

W opinii Lakshmiego Mittala, głównego udziałowca koncernu ArcelorMittal, globalny popyt na stal może w 2010 roku wzrosnąć nawet o ponad 10 proc. Jego zdaniem, rekord produkcyjny z 2007 roku, wynoszący 1,3 mld ton, zostanie przekroczony, jednak nie wcześniej niż w 2013 roku. Tegoroczne ożywienie rynku powinno być mocniejsze. Nie wszyscy podzielają jednak ten optymizm.

<b>Droga do normalności</b>

Zdaniem Wolfganga Edera, prezesa koncernu Voestalpine, wprawdzie obserwujemy ożywienie popytu, ale jest on w znacznej mierze napędzany przez firmy odbudowujące zapasy niż przez sygnały powrotu do normalnego wzrostu. W 2010 roku globalny popyt na stal może zatem wzrosnąć o 7-8 proc., ale nie więcej. Z kolei prezes indyjskiego Tata Steel twierdzi, że popyt na stal w Chinach może wzrosnąć w 2011 roku o 9-10 proc. Podobnie silnego rozwoju zużycia stali można się spodziewać w Indiach.

Według prognoz Światowego Stowarzyszenia Stali, południowokoreańskie Posco zwiększy w tym roku produkcję surówki o 16,6 proc., natomiast grupa Rio Tinto zakłada dalsze zwiększenie popytu. Wydobycie rudy żelaza, niezbędnej do wyrobu stali, zwiększyło się w koncernie o 49 proc. Produkcja za cały ubiegły rok wyniosła ponad 217 mln ton.

Wysoka produkcja rudy żelaza napędzana jest przez rosnące zapotrzebowanie w Chinach. Chiński program rozwoju gospodarki, którego wartość szacowana jest na 586 mld dolarów, znacząco przyczynił się do wzrostu popytu na stal w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i wśród producentów sprzętu AGD. Prognozy dotyczące rozwoju rynku są zatem optymistyczne, choć trudno tu o jednomyślność.

- Eksperci twierdzą, że rynek się ożywia. My jednak patrzymy na rynek odbiorców końcowych, do których kierujemy nasze produkty. Póki co, nie widać znaczącej poprawy - twierdzi Konstanty Litwinow, prezes zarządu spółki ISD Polska. - Jeśli ruszy rynek budowlany i zapowiadane inwestycje infrastrukturalne, to zwiększy się popyt na konstrukcje budowlane i inne wyroby hutnicze. Jedyną nadzieją jest ożywienie w branży związanej z budową rurociągów. To perspektywiczny segment rynku. Podobnie jak segment energetyki wiatrowej. Na tych segmentach zamierzamy się skupić i bacznie je obserwujemy.

Więcej na ...

Źródło: http://hutnictwo.wnp.pl/na-rynku-stali-gorzej-juz-nie-bedzie,6119_2_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26