Lepiej na rynku dystrybucji wyrobów stalowych

Lepiej na rynku dystrybucji wyrobów stalowych
Lepiej na rynku dystrybucji wyrobów stalowych

<b>- Maleją stany magazynowe dystrybutorów z krajów Unii Europejskiej, także trendy cenowe są pozytywne - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.- Gorzej już nie będzie.
- Jaki był, w Pana ocenie, upływający rok dla sektora dystrybucji?</b>

- Przed branżą w 2009 roku stanęły duże wyzwania. Gospodarka została dotknięta kryzysem, który nie ominął również naszej branży. Największą trudnością dla sektora dystrybucji była nadmierna reakcja instytucji finansowych, które chyba za bardzo wystraszyły się tego, co się dzieje na rynku, nie analizując sytuacji w branży.

Bardzo często firmy z sektora dystrybucji o dobrej kondycji finansowej "wrzucano" do jednego worka z innymi firmami - np. z sektora motoryzacji - znajdującymi się w tarapatach. A przecież dystrybutorzy wyrobów stalowych nie mieli takich problemów jak wspomniane firmy motoryzacyjne. Ocena banków w stosunku do sektora dystrybucji była w moim przekonaniu zbyt surowa. Myślę jednak, że analiza wyników finansowych firm dystrybucyjnych pozwoli bankom inaczej spojrzeć na sektor.

Sytuacja na rynku dystrybucji - zarówno na świecie jak i w Polsce - powoli zaczyna się poprawiać. Maleją stany magazynowe dystrybutorów z krajów Unii Europejskiej, także trendy cenowe są pozytywne. Wszystko wskazuje na to, że ceny nie powinny już spadać. Gorzej już nie będzie.

Nie było też spektakularnej fali bankructw firm dystrybucyjnych, co przewidywano zważywszy na trudniejszą sytuację na rynku dystrybucji. Było kilka upadków firm, ale to normalna kolej rzeczy.

- Jak ocenia Pan perspektywy rynku dystrybucji?

- Nie są najgorsze. Z drugiej strony musimy mieć na względzie fakt, że dystrybutorzy nie mogą więcej sprzedawać, jeśli klienci nie będą potrzebować takiej ilości wyrobów stalowych. Liczymy jednak na wzrost w budownictwie, zwłaszcza infrastrukturalnym. Szansą byłby także rozwój budownictwa mieszkaniowego, jednak tu konieczne byłoby wsparcie instytucji finansowych, zachęcających do inwestowania w tym segmencie.

Źródło: http://hutnictwo.wnp.pl/lepiej-na-rynku-dystrybucji-wyrobow-stalowych,96165_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26