Leasing maszyn i urządzeń jednym z filarów branży leasingowej

Leasing maszyn i urządzeń jednym z filarów branży leasingowej
Leasing maszyn i urządzeń jednym z filarów branży leasingowej

Z opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL) danych wynika, że w 2018 roku raportujące do związku firmy sfinansowały łącznie leasingiem i pożyczką inwestycje o wartości 82,6 mld zł. Oznacza to blisko 22% r/r.
Motorami wzrostu branży leasingowej był segment finansowania pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (pojazdy lekkie mają obecnie 48,4 proc. udział w rynku) oraz sektor finansowania maszyn i innych urządzeń (26,3 proc. udział) .

Łączna wartość maszyn i urządzeń (w tym IT) sfinansowanych przez branżę leasingową w ubiegłym roku wyniosła 21,7 mld zł i była wyższa o +17,7 proc. w odniesieniu do wyników z 2017r. W tej części rynku wszystkie kategorie produktów odnotowały lepszy wyniki niż 12 miesięcy wcześniej. Najwięcej zyskało finansowanie sprzętu budowalnego (+45,4% r/r), sprzętu medycznego (+39,1%), maszyn rolniczych (+18,2%). Dobry, blisko 10 proc. wyniki branża osiągnęła w zakresie finasowania IT. Wśród najważniejszych czynników, mających wpływ na rosnący poziom finansowania maszyn i innych urządzeń przez branżę leasingową w 2018r. należy wymienić: solidny wzrost produkcji przemysłowej w 2018 roku (5,8%), przyspieszenie w wydawaniu funduszy unijnych z perspektywy na lata 2014-2020 (w 2018r. zaakceptowano projekty unijne stanowiące ponad 67 proc. łącznej puli Polski na politykę spójności), wyraźne przyspieszenie inwestycji publicznych (zarówno samorządów, jak i inwestycji finansowanych z budżetu państwa) jak również inwestycji dużych i średnich firm.

Oferta firmy EFL

Przedsiębiorcy zainteresowani finansowaniem maszyn i urządzeń mogą skorzystać z leasingu lub pożyczki. Firma EFL finansuje zarówno nowe i używane maszyny i urządzenia w tym: sprzęt budowlany, maszyny do obróbki tworzyw sztucznych oraz metalu, maszyny poligraficzne, maszyny dla przemysłu spożywczego, sprzęt gastronomiczny, wózki widłowe, inne maszyny i urządzenia oraz sprzęt IT.

Firma EFL oferuje leasing kapitałowy i operacyjny. Okres finansowania nowego sprzętu wynosi maksymalnie 84 miesiące. Wpłata własna już od 0% , a wartość przedmiotu umowy już od 1 tys. złotych.
Okres finansowania sprzętu używanego zależy od jego rodzaju oraz daty produkcji i nie może przekraczać 72 miesięcy.
Dla pożyczki okres finansowania wynosi w zależności od sprzętu maksymalnie 108 miesięcy. Pożyczka udzielana jest w PLN, a wpłata własna jest możliwa już od 0%.
Nieco inaczej wygląda kwestia finansowania sprzętu i oprogramowania IT. Finansowane jest jedynie nowe oprogramowanie. Okres finansowania to maksymalnie 48 miesięcy - zarówno w leasingu kapitałowym jak i operacyjnym, wpłata własna wynosi już o 0%.

EFL w swojej ofercie posiada usługę Leasingu Swobodnego. Usługa „Leasing Swobodny” pozwala na samodzielne zarządzanie wysokością rat leasingowych w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej firmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przedsiębiorca ma możliwość szybkiej reakcji na sytuację na rynku, na którym funkcjonuje. Leasing Swobodny jest dodatkowo narzędziem wspierającym rozwój firmy w przypadku, gdy konieczna jest kumulacja środków, np. gdy przedsiębiorca rozpoczyna działalność na nowym rynku lub podpisuje duży kontrakt. W ramach usługi Leasingu Swobodnego klient może zmieniać wysokość miesięcznych zobowiązań wynikających z harmonogramu. Co więcej, nie potrzebuje w tym celu pisać wniosku, ani dzwonić do leasingodawcy. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i parę chwil spędzonych na portalu Klienta EFL. Z usługi mogą skorzystać zarówno nowi jak i obecni klienci EFL podpisując umowę leasingu operacyjnego w polskiej walucie, przy zmiennej stopie procentowej oraz o wartości ofertowej nie przekraczającej kwoty 500 tys. zł

Źródło: https://emarketing.efl.com.pl/landing-pages/277/index.jsp?lid=73844

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26