Leasing ? A może pożyczka?

Leasing ? A może pożyczka?
Leasing ? A może pożyczka?

Leasing ? A może pożyczka?

Prowadząc firmę należy liczyć się ze sporymi kosztami zakupu środków trwałych niezbędnych w prowadzeniu działalności. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającymi środkami własnymi, warto rozważyć skorzystanie z finansowania zewnętrznego. Do wyboru mamy kredyt w banku lub leasing i pożyczkę w firmie leasingowej.
Kredyt czy leasing?
Banki przed udzieleniem kredytu wnikliwie wyliczają zdolność kredytową przedsiębiorcy, co często jest procedurą długotrwałą i nie zawsze jest zwieńczone sukcesem. Warunkiem uzyskania kredytu bankowego jest udokumentowanie efektywności ekonomicznej, słuszności inwestycji, przewidywanych zysków, amortyzacji gwarancji bankowych oraz dobrze przygotowanych kosztorysów, planów i innych kalkulacji. Istotny jest czas prowadzenia działalności - minimalny jest roczny okres, jednak przy wyższych kwotach zaangażowania może nie być wystarczający. Pod tym względem leasing wypada korzystniej – procedura udzielania jest mniej skomplikowana i przebiega szybciej. Już roczny okres prowadzenia działalności i dobra historia kredytowa powinny być wystarczające do uzyskania takiego finansowania.
Pozyskanie finansowania za pośrednictwem leasingu jest łatwiejsze, niż uzyskanie ich
w ramach kredytu. Firmy leasingowe przez cały okres umowy pozostają właścicielami sprzętu, dlatego też stosują prostsze i bardziej przejrzyste procedury udzielenia finansowania. Leasingodawca nie wprowadza klauzul przewłaszczenia, ani nie wymaga skomplikowanych zabezpieczeń, przez co decyzja leasingowa jest szybsza.
W przypadku leasingu dla przedsiębiorcy bardzo istotne mogą okazać się spore korzyści podatkowe. Pożyczka natomiast będzie lepszym rozwiązaniem dla dobrym rozwiązaniem dla podmiotów nie będących płatnikami VAT, a starających się o dotacje unijne lub zainteresowanych zakupem sprzętu objętego niższą stawka VAT np. sprzętu medycznego.
Każda z tych propozycji ma swoje wady i zalety, dlatego wybór jednej z nich powinien być poprzedzony uważną analizą.
Z usług instytucji finansowych mogą korzystać firmy o różnym profilu i różnej skali działania. Oferta skierowana do klienta jest zindywidualizowana i decyzja o tym, czy leasing czy pożyczka, ostatecznie będzie zależeć od potrzeb działalności oraz innych dodatkowych czynników takich jak wysokość wpłaty własnej, wartość i okres całej inwestycji czy rodzaj finansowania. Warto jednak zwrócić uwagę na korzyść podstawową – dzięki finansowaniu zewnętrznemu, przedsiębiorca przy wyborze potrzebnego sprzętu, możemy skupić się na jego jakości, a nieograniczonym budżecie. Nawet w sytuacji, gdy posiadamy środki własne, wzięcie pożyczki czy zawarcie umowy leasingowej, może okazać się korzystniejsze .
Leasing to uniwersalna forma finansowania inwestycji, dzięki której przedsiębiorca, w ramach zawartej umowy może w pełni dysponować przedmiotem leasingowanym bez konieczności jego zakupu na własność. Raty leasingowe może spłacać z bieżących przychodów, które uzyskuje dzięki wykorzystaniu danego środka trwałego. Zatem leasingowany sprzęt zarabia sam na siebie.
Leasing niesie ze sobą wiele zalet, a wśród których warto wymienić - niższe podatki.
Są one różne w zależności od wyboru rodzaje leasingu – operacyjny czy finansowy. W przypadku leasingu finansowego leasingobiorca wpisuje do swoich aktywów leasingowany przedmiot i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu, który zmniejsza podstawę opodatkowania, będą odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej oraz codzienne koszty użytkowania. Przy wyborze leasingu operacyjnego to leasingodawca jest odpowiedzialny za dokonanie odpisów amortyzacyjnych. W związku z tym kwotę opodatkowania leasingobiorcy zmniejszą opłata wstępna, całe raty leasingowe (zarówno część podstawowa jak i odsetki), a także opłaty związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingu. Ponadto, w przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT jest naliczany do każdej raty leasingowej, co powoduje że zapłata VAT-u jest rozłożona w czasie.
Niezwykle istotną zaletą jest łatwość uzyskania. Firmy leasingowe. ze względu na to, że przedmiot leasingu przez cały czas spłaty pozostaje własnością leasingodawcy, stawiają mniej wymogów, jeżeli chodzi o liczbę i szczegółowość koniecznych dokumentów czy procedur.

Źródło: https://emarketing.efl.com.pl/landing-pages/277/index.jsp?lid=73844

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26