Koniec remontów na A4!

Koniec remontów na A4!
Koniec remontów na A4!

<b>Zakończyły się uciążliwe dla kierowców prace modernizacyjno-remontowe na płatnym odcinku autostrady A4 Katowice - Kraków.
Inwestycja zrealizowana została na ponad 2 miesiące przed założonym terminem styczniowym.</b>

26 listopada br. oddano do użytku ostatni remontowany obiekt: łącznicę Kraków-Trzebinia na Węźle Chrzanów I, ale remont głównej jezdni autostrady zakończono już miesiąc temu.
Finał prac modernizacyjno-remontowych oznacza, że kierowcy nie napotykają już na trasie zwężeń czy wyłączeń pasów jezdni. Ruch na autostradzie jest zatem bardziej płynny, a dzięki zakończonej kompleksowej wymianie nawierzchni na całym 61-kilometrowym odcinku, także znacznie bezpieczniejszy.

- Kiedy w latach 90-tych Skarb Państwa przyznawał nam koncesję na A4, droga w żadnym wypadku nie spełniała standardów autostrady płatnej. Pracy było niezmiernie dużo. W praktyce musieliśmy niemalże zbudować ją od nowa bez wstrzymania ruchu pojazdów, ale dzisiaj widać, że było warto. Jeśli chodzi o parametry techniczne i systemy bezpieczeństwa, to mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że A4 na odcinku Katowice-Kraków jest jedną z najlepszych pod względem jakości drogą w Polsce - mówi Wojciech Gębicki, prezes zarządu SAM.

Prace remontowo-modernizacyjne prowadzone były od 2003 r. Oprócz położenia całkowicie nowej nawierzchni, SAM S.A. zmodernizował także 31 obiektów mostowych i zbudował kilkanaście kilometrów ekranów akustycznych. Koszt tych inwestycji wyniósł ok. 500 mln zł. Wszystkie prace sfinansowane zostały ze środków koncesjonariusza, z zaciągniętego kredytu bankowego oraz wpływów z opłat za przejazd.

- Zgodnie z przyjętą przez właściciela drogi - Skarb Państwa - koncepcją, remont A4 miał w całości zostać sfinansowany przez jej użytkowników, a prace modernizacyjne miały być prowadzone "pod ruchem" tzn. bez zamykania autostrady. Zgodnie z takimi założeniami ustalone zostały również dotychczasowe stawki opłat na autostradzie, które obowiązywały niezmiennie od początku 2006 roku - mówi Wojciech Gębicki.

Więcej na ...

Źródło: http://budownictwo.wnp.pl/koniec-remontow-na-a4,95124_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26