Harwestery w polskich lasach - od postępu nie da się uciec

Harwestery w polskich lasach - od postępu nie da się uciec
Harwestery w polskich lasach - od postępu nie da się uciec

<b>30 stycznia w Technikum Leśnym w Rogozińcu odbyła się konferencja „Nowoczesne rozwiązania w harwesterach”, w której udział wzięło ponad 100 osób zainteresowanych wdrażaniem nowoczesnych technik pozyskania drewna w polskich lasach.</b>

Konferencja podzielona została na dwie części, podczas pierwszej swoją ofertę prezentowali dilerzy harwesterów działający na polskim rynku: For Tech System (przedstawiciel Gremo i Entracon), Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie (Vimek, Logset), Profesjonalne Maszyny Leśne (Ponsse, Novotny), Silvapol (Sampo, Eco Log) oraz firma Bóbr sprzedająca maszyny Sampo, Hsm i harwester własnej produkcji sprzedawany pod marką "Bóbr". W trakcie drugiej części konferencji uczestnicy spotkania mogli zobaczyć harwestery firm podczas pracy w lesie.

Większość prezentowanych harwesterów to najnowsze, wielofunkcyjne maszyny leśnych do wycinki i wstępnej obróbki drewna, które debiutowały na rynku w ostatnich dwóch latach. Produkty te są ekonomiczniejsze i wydajniejsze w eksploatacji oraz zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów. Najbardziej zaawansowane modele prezentowanych harwesterów, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zawieszenia, oferują pewniejszą pracę również w trudnych warunkach terenowych, np. umożliwiając poziomowanie harwestera pracującego na pochyłym terenie.

Zainteresowanie przedsiębiorców leśnych budziły przede wszystkim mniejsze harvestery, które lepiej odpowiadają polskim warunkom pracy, mniejszym powierzchniom zrębowym i brakiem szlaków zrywkowych. Nie bez znaczenia jest również niższa cena takich urządzeń, w stosunku do modeli największych.

Obecność na konferencji Leszka Banacha, dyrektora RDLP w Zielonej Górze stała się okazją do dyskusji na temat przygotowania Lasów Państwowych do pozyskania zmechanizowanego pozyskania drewna przez zakłady usług leśnych. Dyrektor Banach wskazywał na zalety tej metody (na terenie RDLP Zielona Góra pracuje już ponad 20 harwesterów) oraz trudności jakie są z związane z jej wdrażaniem m.in. wyznaczaniem szlaków zrywkowych.

Przedsiębiorcy dopytywali się m.in. o przyczyny nieuznawania przez LP pomiarów pozyskanego drewna dokonywanych przez harwestery. Okazuje się, że przyczyna jest właściwie jedna - brak zaufania LP do firm wykonujących pozyskanie, leśnicy uważają, że operatorzy maszyn mają możliwość dokonywania zmian w ustawieniach kalibracji urządzeń pomiarowych. Innym zgłaszanym problemem jest również brak możliwości zaplanowania przez ZUL prac z przynajmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem oraz ustawianiu frontu robót przede wszystkim pod maszyny należące do Lasów Państwowych. Decyzje na temat poszczególnych zleceń np. w zakresie pozyskania, podejmowane są przez nadleśnictwa na bieżąco w zależności od własnych potrzeb i możliwości co w zasadzie uniemożliwia planowanie prac i rozwoju, w tym inwestycji w nowoczesny sprzęt, firm świadczących usługi leśne.

Podczas pokazu pracy harwestów zaprezentowano trzy urządzenia (niestety z powodu warunków nie dojechała czwarta z maszyn):
- Sampo 1046 Pro
- Vimek 404T
- Ponsse Ergo.

Źródło: http://www.drewno.pl

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26