Dystrybucja stali - widać ląd!

Dystrybucja stali - widać ląd!
Dystrybucja stali - widać ląd!

<b>Kryzys mocno uderzył w hutnictwo. Spadło zapotrzebowanie na wyroby stalowe, skurczyły się rynki zbytu. Ale na rynku dystrybucji wyrobów stalowych, pojawiły się pierwsze symptomy ożywienia. Ci, którzy przetrwali "potop", mają szansę dopłynąć do brzegu lepszej koniunktury.</b>

Producenci już nie obniżają cen na wyroby stalowe, które były poniżej kosztów - zauważa Robert Wojdyna, prezes zarządu Konsorcjum Stali SA.

- Klienci, widząc, że ceny już nie spadają, decydują się na zakupy.

Stopniowo zwiększa się popyt, w firmach odnotowywane są zyski, które jednak nie są w stanie pokryć strat z poprzednich miesięcy, ale jest już lepiej.

- Nie będę oryginalny twierdząc, że jako branża odbiliśmy się od dna - mówi Grzegorz Dołkowski, wiceprezes zarządu Drozapolu-Profil SA. - W wyniku ograniczania produkcji spadły zapasy u producentów, a w efekcie minimalizowania zakupów, również u dystrybutorów. Pojawił się wzrost popytu i zaczęły rosnąć ceny.

Opinię tę potwierdza Robert Agh, prezes zarządu spółki Ferona Polska SA. Jego zdaniem, na rynku widać wyraźne ożywienie.

Od kilku miesięcy rosną ceny wyrobów stalowych, a producenci zapowiadają kolejne podwyżki.

Ostrożnie ku lepszemu

- Trudno przewidzieć, jaki będzie ostatni kwartał dla firm dystrybucyjnych, rynek powoli się stabilizuje - zauważa Marek Żołubowski, prezes zarządu Grupy Polska Stal SA. - To oczywiście przekłada się na kondycję firm. Większość - zarówno w pierwszym kwartale tego roku, jak i całym półroczu - nie poniosła strat.

Pozostaje jednak niepewność, czy obecna - dużo lepsza niż dotąd - sytuacja rynkowa ma trwały charakter, czy jest to jedynie chwilowe ożywienie rynku.

Zdaniem Jerzego Bernharda, prezesa zarządu Stalprofilu SA, rynek jest jeszcze niestabilny. To fakt, że ostatnio widać zwiększone zapotrzebowanie na wyroby stalowe, ale jest to wynikiem uzupełniania zapasów. Na rynku pojawiły się braki, stąd naciski na producentów, by uruchomili produkcję niektórych asortymentów. Rosnący popyt na wyroby stalowe spowodował wzrost ich cen.

W opinii dystrybutorów perspektywy rynku nie są zatem najgorsze. Zapowiadana jest realizacja wielu projektów infrastrukturalnych, co zwiększy popyt na stal.

- Najgorsze mamy za sobą - zapewnia Dołkowski. - Przewiduję, że do końca pierwszego kwartału będziemy mieli do czynienia z powolnym wzrostem, wyhamowującym w miesiącach zimowych, a potem pojawi się normalna koniunktura.

Jak zaznacza Dołkowski, realizowane będą przecież konieczne inwestycje infrastrukturalne, finansowane w dużym stopniu z funduszy europejskich. Ponadto nastąpi ożywienie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Przezwyciężenie recesji w Niemczech i innych krajach zachodnich wpłynie również na wzrost eksportu polskich producentów.

Więcej na ...

Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/dystrybucja-stali-widac-lad,5846.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26