Branża paliwowo-energetyczna skazana na inwestycje

Branża paliwowo-energetyczna skazana na inwestycje
Branża paliwowo-energetyczna skazana na inwestycje

<b>Branża paliwowo-energetyczna nie może sobie pozwolić na rezygnację z inwestycji. Kilkuletni i dłuższy okres ich realizacji - w elektroenergetyce, sektorze naftowym czy gazownictwie - sprawia, że właśnie teraz, w kryzysie, muszą powstać fundamenty powodzenia w czasie boomu.</b>

O konieczności inwestowania w branży paliwowo-energetycznej od dawna nikogo w Polsce nie trzeba przekonywać.

Jednak wydarzenia ostatniego roku zweryfikowały zestaw argumentów. Dziś chodzi już nie tylko o rosnące zapotrzebowanie na energię, jakie generuje gospodarka - w dłuższej perspektywie nieuchronnie "skazana na rozwój". To prawda - kryzys wytłumił nieco argumenty popytowe, pojawiły się jednak nowe powody, dla których menedżerowie firm energetycznych, naftowych czy gazowniczych muszą nie tylko myśleć o inwestycjach, ale już teraz - nie czekając na lepsze czasy - realizować konkretne przedsięwzięcia.

Wyzwaniem dla sektora energetycznego będzie w najbliższych latach przede wszystkim realizacja założeń Pakietu klimatyczno- energetycznego. Do spełnienia celu zwanego umownie 3x20 (efektywność zużycia energii i udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym mają sięgnąć 20 proc., o taką samą wartość ma zostać ograniczona emisja CO2) pozostało tylko 10 lat.

W kraju nadal wykorzystujemy wiele wyeksploatowanych jednostek energetycznych, które powinny być jak najszybciej zlikwidowane ze względu na zawodność, niską sprawność i szkodliwość dla środowiska.

Nowe moce, które je zastąpią, muszą spełniać wyśrubowane normy sprawności oraz inne wymagania technologiczne związane m.in. z wychwytywaniem i składowaniem CO2.

Zarówno politycy, jak i energetycy powtarzają, że co roku powinno być oddawanych ok. 1-2 tys. MW nowych mocy wytwórczych.

Do roku 2015 zostaną oddane tylko dwie duże elektrownie węglowe (Łagisza, Bełchatów) o łącznej mocy 1313 MW.

W połowie 2009 r. zostanie oddany do eksploatacji blok w elektrowni Łagisza, a w następnym roku bloku w elektrowni Bełchatów. Wszystko to zapewnia pokrycie tylko części potrzeb.

Więcej na:

Źródło: http://gazownictwo.wnp.pl/branza-paliwowo-energetyczna-skazana-na-inwestycje,5650_2_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26